Zdrada – jak wybaczyć? Dlaczego ktoś nas zdradza? Karma zdrady

Temat zdrady jest tematem trudnym i zawsze powoduje, że wyciskamy z siebie łzy. Wbrew pozorom zdrada to nie jest tylko ta sytuacja, kiedy okazuje się, że twój partner czy twoja partnerka uprawia z kimś innym seks. Temat ten sięga znacznie głębiej – do relacji z rodzicami, do relacji w pracy, do relacji w biznesie, w szkole, itd. Sytuacja pokazuje się na wielu płaszczyznach.

Łóżko więc to tylko jedno z wielu miejsc, gdzie możemy się poczuć zdradzeni. Uczucie zdrady może występować w wielu relacjach. 

Dziś opowiem o kilku sytuacjach, w których temat zdrady się pojawia i jak z tym pracujemy.

CHCĘ WYBACZYĆ ZDRADĘ – JAK TO ZROBIĆ?

Oczywiście moje doświadczenie w pracy terapeutycznej pokazuje, że pierwsza podstawowa sytuacja to właśnie przychodzą do mnie głównie kobiety, które zostały zdradzone przez swojego męża czy partnera i przychodzą z różnymi intencjami, ale wiele jest takich, które chcą wybaczyć. I oczywiście jest to temat trudny. Zdarza się, że przychodzi do mnie kobieta, która mówi: „10 lat temu mnie zdradził, a ja codziennie myślę o tym koszmarze. Mimo że on jest ze mną, a nie z nią, to nie potrafię mu tego wybaczyć”. 

ON ZAKOCHAŁ SIĘ W KIMŚ INNYM. JAK SOBIE Z TYM PORADZIĆ?

Kolejna sprawa bardzo trudna jest taka, kiedy partner czy partnerka zakochują się w kimś innym i właśnie do niego/dla niej odchodzą, zostawiają nas dla tej osoby. Wtedy pracujemy bardzo głęboko nad poczuciem własnej wartości, bo jednak mamy takie wrażenie, że przyszedł na nasze miejsce ktoś, kto był dużo lepszy od nas, kogo bardziej ktoś inny chciał pokochać. Oczywiście zazwyczaj okazuje się, że są to deficyty z dzieciństwa, bo bardzo często jest to połączone z tym, że ktoś nas oszukał, zdradził, wybrał kogoś innego, albo tata zdradził mamę czy mama zdradziła tatę i mieliśmy ten wzorzec zdrady w sobie i on się po prostu uaktywnił… 

TO NIE ZDRADA. MOŻEMY ŻYĆ W TRÓJKĄCIE?

Jest jeszcze trzeci przypadek, kiedy partner/ka nas zdradza i on/ona uważa, że to co robi, to właściwie nie jest nic złego. To czego oczekują te osoby, to mieć nas i mieć jeszcze tą osobę, czyli żyć w takim trójkącie. Taka osoba nie rozumie, dlaczego my mamy problem z tym, że ona nas zdradza. To oczywiście wydaje się abstrakcyjne dla osób myślących logicznie, które mają odpowiednie przekonania na temat związków. Natomiast okazuje się, że wbrew pozorom dużo osób ma takie fantazje. Dużo… to znaczy ja nie robiłam jakichś specjalnych badań, ale jest grono osób, które uważa, że zdrada to nic złego. Jeżeli partnersko trafimy również na osobę z takim samym poglądem, to znaczy oboje uważamy, że to nic złego i oboje jesteśmy otwarci, żeby zapraszać kogoś do naszej sypialni to super, tylko to zazwyczaj nie jest takie proste. Najczęściej jest jednak tak, że tę otwartość ma jednak tylko jedna ze stron. 

ZDRADA NIEOCZYWISTA. DLACZEGO KTOŚ NAS ZDRADZA?

Oczywiście za każdym razem pracujemy inaczej w numeroterapii, w zależności od osoby, jednak bardzo ważne jest to, żeby wiedzieć, że we wszystkich tych przypadkach bardzo ważna jest praca nad poczuciem własnej wartości.

Ale oprócz zdrady, kiedy ewidentnie możemy się doszukiwać tego, że przepala nam się karma 16 czy jeszcze bardziej karma 14, to np. możemy się czuć zdradzeni przez naszego przyjaciela czy przyjaciółkę. To dzieje się zazwyczaj wtedy, kiedy ktoś nas zawodzi, łamie złożoną obietnicę, albo mówi, że nam pomoże, a potem nagle zmienia zdanie i mówi, że „nie, nie będę Ci teraz pomagał”. Tego rodzaju zdradę możemy też poczuć od mamy, od taty, nawet w okresie dorosłym. 

ZDRADA W BIZNESIE

Dużo też pracowałam kiedyś ze wspólnikami. Z osobami oszukanymi przez swoich wspólników w biznesie. Oszustwo i zdrada są bardzo do siebie podobnymi emocjami, a raczej powinnam powiedzieć, że są sytuacjami, w jakich odczuwamy podobne emocje. Czujemy ogromny niesmak i ogromny żal.

MÓJ BYŁY MĄŻ MNIE ZDRADZA – PODWAŻA MÓJ AUTORYTET U DZIECI

Moje doświadczenie pokazuje mi również, że zdrada może występować w jeszcze innych, mniej oczywistych sytuacjach. Na przykład możemy się czuć oszukiwane przez już byłego męża, kiedy np. podważa on nasz autorytet u wspólnych naszych dzieci. Mówi o nas złe rzeczy, buntuje dzieci przeciwko nam, itd. Czy mamy na to wpływ? Wbrew pozorom – mały. 

Bo czasami rozmowy, a ich oczekiwany rezultat są zupełnie czymś odmiennym. To, co oczywiście może wtedy zrobić, to włożyć cały swój wysiłek po prostu w budowanie swojej relacji z dzieckiem.

ZDRADZONA PRZEZ DZIECKO. MOJE DZIECKO MNIE OSZUKUJE

I teraz płynnie przechodzimy do tematu naszych kontaktów z dziećmi. Dzisiaj, przygotowując się do tego wpisu myślałam sobie właśnie o tym, że jako mamy, nasza sytuacja jest dość trudna. Cokolwiek byśmy nie zrobiły to nasze dziecko będzie miało o coś pretensje. Matka jest też stale oceniana – zarówno przez dziecko małe, jak i dziecko dorosłe, przez społeczeństwo… Właściwie w każdej terapii pojawia się temat matki. 

Co by matka nie zrobiła, to właściwie można jej coś zarzucić. Może się tak wydarzyć, że dziecko w wieku nastoletnim czy starsze, może tak bardzo chcieć zrealizować swoją wizję życia, że będzie na każdym kroku oszukiwało i właśnie – w ten sposób zdradzało matkę. To oczywiście boli bardzo, bo matka rodzi to dziecko, przeznacza dla niego ogromną część swojej energii i swojego życia – i biologicznie, i duchowo. Ustawia właściwie większość swojego życia, żeby dziecko mogło się realizować i nagle dostaje w tzw. Policzek od własnego dziecka i nie bardzo wiemy co z tym zrobić. Bo byłego wspólnika, byłego męża, męża czy przyjaciela można odsunąć od siebie. Natomiast prawdziwy problem pojawia się wtedy, kiedy czujemy się zdradzani i oszukiwani przez własne dziecko. Kiedy te dzieci stają się naszym katem. Tutaj oczywiście – znowu pracujemy z poczuciem własnej wartości i budujemy siebie, sprawdzamy jak na nas działa to, co mówi o nas własne dziecko, ale nie możemy zapominać też o praktyce wybaczania.

PRAKTYKA WYBACZANIA. JAK WYBACZYĆ ZDRADĘ?

Myślę, że dzieci są naszymi najlepszymi nauczycielami – robią nam różne rzeczy, stawiają nas w różnych, często trudnych dla nas sytuacjach, natomiast my oczywiście musimy pracować nad sobą i swoim rozwojem osobistym. W terapii zawsze zachęcam do rozpoczęcia i dokończenia procesów wybaczania.

JA korzystam z trzech sposobów w terapii, jeśli chodzi o wybaczanie. Pierwsza metoda to po prostu odpuszczenie i wybaczenie, nie zawsze jednak się to udaje. Drugą metodą, z jakiej korzystam to metoda Sedony – ja osobiście korzystam z metody zmodyfikowanej przez Bogusławę Andrzejewską oraz trzecia wersja, najtrudniejsza – wybaczenie przez zrozumienie sytuacji na poziomie globalnym, czyli metoda Kippinga jaką jest radykalne wybaczanie. 

KARMA ZDRADY

Każda zdrada, która się wydarza nam w życiu, powinna nam uświadomić 2 rzeczy. Po pierwsze – my też kiedyś kogoś w życiu zdradziliśmy, zrobiliśmy komuś coś podobnego i po prostu nie wydarzyło się nic innego jak to, że wraca do nas karma. Fakt, że to wiemy, nie powoduje oczywiście, że mniej cierpimy, ale pozwala to się otworzyć na to, że skoro tak jest, to uzdrowieniem tego będzie pełne wybaczenie tej sytuacji i ja oczywiście zachęcam do przejścia tematu wybaczania na tym najgłębszym poziomie.

Autor: Olga stępińska

Skomentuj

O autorce

Olga Stępińska