Archetypy matki w numerologii 

Dzisiaj przybliżymy koncepcję archetypów matki w kontekście numerologii. Archetyp odgrywa istotną rolę w naszym życiu, wpływając na nasze zachowanie i wzorce, często dziedziczone od naszych rodziców, zwłaszcza matki. Warto poznać te mechanizmy, aby lepiej zrozumieć samych siebie i przepracować ewentualne trudności. Opowiem o tym jakie mamy archetypy matki w ujęciu numerologicznym.

Czym w ogóle jest archetyp?

Słowo to pochodzi z języka greckiego i oznacza pierwotny wzór, szablon do naśladowania. W psychologii mówił o nim Jung, później Freud. Archetyp jest dla nas istotny, ponieważ analizując zachowania, np. swojej mamy możemy zobaczyć jakie zachowania powielamy. To jest bardzo fajne ćwiczenie. I jak już się pogodzisz z tym, że jednak coś po tej matce odziedziczyłeś. Jak już skończysz etap wypierania tego faktu i upartego trwania w przekonaniu, że chcesz być zupełnie inny. Pogodzisz się z tym, że mimo najszczerszych chęci będziesz pewne wzorce powielać i otworzysz się na to, będzie ci pięknie się temu przyjrzeć. Oczywiście to jest tak, że część zachowań mamy kompletnie nieuświadomionych. Nasze reakcje tak się po prostu dzieją czasami i właśnie wtedy mówimy o tym, że działają nasze programy z podświadomości, które częściowo zostały zapisane przez np. naszą matkę. Motyw dzieciństwa i matki są bardzo zauważalne. Spotykamy go i w kulturze, i w literaturze od najdawniejszych czasów. Archetyp matki był bardzo ważny dla zrobienia wszelakiej analizy psychologicznej. Gdy rozpoczynamy na każdego rodzaju terapię, to bardzo często zaczynamy opowiadać o tym jak było w naszym dzieciństwie, jaka była nasza matka. W numerologii polecamy zrobić portret numerologiczny matki czy ojca, w zależności z kim pracujemy, żeby zobaczyć kto nas wychował. Wiem, że to dziwnie brzmi, bo znamy swoich rodziców, ale nie znamy ich od strony numerologicznej.  

Archetyp matki – charakterystyczne cechy

Matka powinna być symbolem szczęśliwych, spokojnych, bezpiecznie spędzonych dni w dzieciństwie. Wielu poetów: Miłosz, Herbert, Twardowski korzysta z tego archetypu, aby wyrazić melancholię, powrót do przeszłości, do czasów, kiedy było nam bardzo dobrze, a które bezpowrotnie minęły. Musimy sobie uświadomić, że my takie marzenia o matce mamy i chcemy, żeby matka była dla nas ciepła, czuła, cudowna, dająca bezpieczeństwo, tuląca. Jeśli tak było i miałeś taką matkę, to przepięknie i cudownie, ale mogło tak nie być.

Archetyp matki w Portrecie Numerologicznym

I właśnie dlatego warto zrobić portret numerologiczny mamy, żeby zobaczyć, dlaczego twoje dzieciństwo nie było tak bezpieczne, beztroskie i cudowne na jakie liczyłeś, jakiego chciałeś, o jakim marzyłeś, o co być może dzisiaj masz pretensje. Jest taki moment w trakcie zajęć w Szkole Numerologii, kiedy już umiemy zrobić cały portret i wtedy mówię grupie, aby wszyscy zrobili portrety swoich rodziców, żeby zrobili portrety rodowe. Wtedy, na kolejnych zajęciach, gdy grupa już odrobi zadanie domowe, następuje taka fala akceptacji, fala zrozumienia tego, dlaczego ich dzieciństwo wyglądało tak jak wyglądało. Dlaczego mają takie cechy a nie inne, dlaczego reagują w ten sposób a nie w inny.

Liczba 2 – Matka dawczyni i nosicielka życia

Jeżeli np. mamy matkę w wibracji 2, czyli taka dawczyni, nosicielka życia, to będziemy się uczyć tego, że jesteśmy my dla innych. To nie jest do końca takie dobre dla nas, ponieważ prowadzi do tego, że nie dbamy tak bardzo o siebie, dbamy o to, żeby innym było dobrze. Jeżeli mamy matkę szóstkę, czyli matka żywicielka, kobieta karmiąca dziecko, tak może nam się przedstawiać archetyp matki szóstki, to może nam się zakodować, że mamy tak troszczyć się o innych.

Liczba 6 – Matka jako żywicielka, kobieta karmiąca dziecko

Problem się pojawia wtedy, kiedy twoja matka jest szóstką i uczy cię tego, a ty np. jesteś piątką i totalnie nie masz pomysłu na to, żeby twoim najważniejszym zajęciem w życiu było tworzenie rodziny, bo chcesz czuć wiatr we włosach, chcesz podróżować, chcesz mieć swobodę. A natomiast matka szóstka uczyła cię tego, że rodzina jest najważniejsza. Oczywiście aspekt rodzinny jest bardzo ważny w życiu każdego człowieka, natomiast zupełnie inaczej będzie podchodzić matka szóstka, a zupełnie inaczej będzie podchodzić do życia matka piątka czy matka trójka, czy matka ósemka. Wszystkie są fajne, wszystkie są OK.

Ślady archetypu matki

Pamiętajmy, że skoro nas wybrało nasze dziecko, to znaczy, że czegoś ma się od nas nauczyć. Dlatego zachęcam, jeżeli macie jakąkolwiek wiedzę na temat numerologii, zróbcie portret numerologiczny waszej mamie, po to, żeby wiedzieć, dlaczego ona była taka jaka była. A jak nie potraficie zrobić tego samodzielnie, to napisałam o tym książkę, możecie sobie w książce poszukać jak to zrobić, albo udać się do numerologa, który zrobi to dla was. Zrozumiesz wtedy mechanizmy działania swojej mamy, zrozumiesz jakie liczby i kiedy nią powodowały, i że ona nie mogła być inna z różnych powodów. Myślę, że będzie ci łatwiej zaakceptować fakt, że twoje dzieciństwo wyglądało tak jak wyglądało. A to w konsekwencji spowoduje, że będzie ci łatwiej je przepracować.  

Miesiąc naszych urodzin a archetyp matki

Jeżeli mówimy o portretach dla dzieci, to bardzo ładnie widać z kryształu życia, że na dziecko przez pierwsze 20 kilka lat ma największy wpływ miesiąc urodzenia. W zależności od tego w jakim się miesiącu urodziłeś i jaki masz pierwszy punkt zwrotny, jakie masz pierwsze wyzwanie. Dużo można powiedzieć o tym jak będzie wyglądać dzieciństwo. Albo będzie można zaobserwować, jak wyglądało dzieciństwo, gdy przychodzi ktoś do nas w terapię i ma powiedzmy już 50 lat, a my musimy cofnąć się do jakiegoś etapu w dzieciństwie, żeby poszukać jego wzorców w podświadomości. Bardzo często musimy cofnąć się do dzieciństwa. To tam wtedy ma na nas największy wpływ miesiąc naszych urodzin. W zależności od tego w jakim miesiącu się urodzimy, to w określony sposób się zachowujemy i w określony sposób zachowuje się nasza mama. W związku z tym mamy taką sytuację, że nasza akcja powoduje jej reakcję i na odwrót. Przykładowo moja córka urodziła się w marcu, a jest czwórką z dnia i 9 z całości. Mamy łatwo, bo ja też jestem dziewiątką z całości, więc realizujemy wspólne życiowe cele, co bardzo ułatwia wybór wspólnych aktywności. Natomiast, gdy niedawno byliśmy na wyjeździe i jedna z moich przyjaciółek spytała się mnie czy Maja tam nie ma gdzieś trójki w sobie, bo tak się trójkowo zachowuje. Urodziła się w marcu więc jak najbardziej ma i przez jakiś czas będzie taka trójkowa, ale później w naturalny sposób to się wyciszy i już prawdopodobnie przejmie nad nią pełną kontrolę jej czwórka. Bardzo żałuję, że teraz ta czwórka jeszcze nie przejmuję kontroli, bo mamy wieczny problem z porządkiem ze zorganizowaniem się. Jednak jestem mądrą mamą i zrobiłam mojemu dziecku już dawno portret numerologiczny i wiem, że ta trójka w pewnym momencie przestanie już się nią opiekować i zacznie się opiekować czwórka, która pomoże w zorganizowaniu się w życiu. 

Wielka matka 

Kolejny symbol, który pokazuje aspekt bardzo kobiecej natury. On jest związany z potężnym pierwiastkiem matki natury, wielkiej matki Ziemi, która stanowi główną część energii światowej. Z jednej strony jest ona esencją miłości matki, ogromnego współczucia dla wszystkich żyjących istot, która stara się wszystko zrozumieć, wszystko wybaczyć, zawsze dąży do tego co najlepsze dla innych i nigdy nie dąży do własnej, osobistej korzyści. Jest odkrywczynią wielkiej miłości. A jednocześnie pokazuje ostateczną prawdę, czyli to jest postać, energia połączona z pierwiastkiem kosmicznej miłości, ale od tej strony mądrości. Ona uczy, że trzeba otwierać się na innych, trzeba wybaczać. Oczywiście my tą praktykę cały czas powinniśmy wykonywać. Niemniej jednak nie można zacząć żyć tylko dla innych zapominając o sobie, bo wtedy kompletnie nie osiąga się celu. Także wszystko ze zdrowym rozsądkiem. Warto praktykować przebywanie w wysokich wibracjach, oczywiście o nie dbać, natomiast trzeba też pamiętać o tym, że najpierw musimy nakarmić siebie. 

Archetyp cesarzowej 

Archetyp cesarzowej kojarzy się z kobiecością, troskliwością, hojnością, komfortem, urodą, naturą. Reprezentuje ją kobieta pełna zmysłowości, która ceni sobie wygodę i przyjemność a także luksus. Symbolizowana jest przez Wenus, planetę związaną z miłością, harmonią i komunikacją. Bardzo często na warsztatach tłumaczę problemy w związkach właśnie tym, że kobiety są z Wenus, a mężczyźni są z Marsa. Mówię uczestnikom, żeby pamiętali, że u nas na Wenus się rozmawia, a na Marsie się mniej rozmawia. Chciałam wam jeszcze na koniec opowiedzieć o tarocie, bo jak wiecie cesarzowa jest oznaczana numerem 3, który ma charakter święty z trójcą świętą, rodzinnym ogniskiem i całkowitością.  

Myślę, że warto poznać swoją matkę, warto uświadomić sobie jakie mogła zakodować w nas programy na temat nas, na temat świata. Z drugiej strony zrobić jej portret i zrozumieć, dlaczego ona działała w taki a nie inny sposób i zaakceptować fakt, że taką matkę sobie wybraliśmy. Ile mogła to nam dała. Jeśli trzeba jej coś wybaczyć, trzeba to zrobić. Jeśli trzeba uwolnić złość do matki, trzeba to zrobić. Generalnie skupić się na tym, że mamy pewne wzorce w podświadomości, czy od niej czy nie i tu są nasze wzorce i warto z nimi pracować. 

Skomentuj

O autorce

Olga Stępińska