Jak pracować z lękiem?

.

Dzisiaj opowiem o metodach pracy z lękiem na przykładzie autentycznego przypadku jednej z moich klientek. Na podstawie tego konkretnego przypadku zdemaskuję przyczyny naszego wewnętrznego lęku oraz przedstawię jego negatywne skutki. Pokażę, jak w prosty sposób można wybrnąć z tego energetycznego impasu poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń, podnoszących poczucie własnej wartości oraz afirmacje wzmacniające w nas wiarę.

Zapraszam na filmik.

Do przeczytania:

Kiedyś przyszła do mnie pewna klientka, która miała taki problem, że bardzo się bała tego, jacy ludzie są wokół niej. Bała się przez to chodzić do pracy, a nawet obawiała się, że osoby z którymi jest blisko ją skrzywdzą.  Jest to jeden z rodzajów lęków, jaki każdy z nas może w sobie nosić. Każdy człowiek odbiera go z inną intensywnością, jedni słabiej, inni mocniej, wszystko to zależy od intensywności odczuwania pewnych bodźców.

Przyczyny lęku

Na potrzeby pracy z tą klientką wymyśliłam metodę pracy z lękiem. Polegała ona w pierwszej kolejności na uświadomieniu klientki, że ma stłumioną możliwość bronienia się. Czyli jej lęk wynikał, jak to często bywa, z powodu blokad podświadomości, z istnienia których bardzo często nie zdajemy sobie sprawy. Przez to, że zablokowany został jej układ obronny, bała się wielu normalnych życiowych sytuacji dlatego, że gdyby stało się coś złego, nie mogłaby się obronić. Dlatego wykształciła się u niej niechęć do spotkań, do pracy, a nawet do przebywania w jakimkolwiek towarzystwie. Ten blokujący program wykształcił się poprzez wzorce pobierane z domu, gdy była dzieckiem.

Właśnie ten program zaczerpnięty z dzieciństwa zablokował ją na bycie agresywnym. Zatem z powodu zablokowanych pokładów eksplozywnej energii uważała, że nie wolno jej być agresywnym, co jest równoznaczne z tym, że nie wolno jej się bronić. W związku z tym bała się tego, że ktoś może być agresywny wobec niej i będzie mógł ją skrzywdzić, a ona nie zdoła się obronić.

Skutki lęku oraz blokad podświadomości

Wypadkową tych blokad było oczekiwanie, że jej najbliższe osoby będą ją bronić. Niezależnie od tego, czy będzie to partner, koleżanka czy jej dorosły syn, uważała, że jak się coś złego wydarza w jej życiu, to te osoby powinny ją bronić oraz chronić. Poprzez te oczekiwania często dochodziło do nieporozumień, ponieważ nie były one spełniane. Oczekiwanie jest złym nawykiem, ponieważ oczekiwanie rodzi rozczarowanie więc gdy nie ma oczekiwań to nie ma również rozczarowań. 

Oczekiwanie jest złym nawykiem, ponieważ oczekiwanie rodzi rozczarowanie więc gdy nie ma oczekiwań to nie ma również rozczarowań. 

Brak porozumienia w kwestii obrony, której oczekiwała od najbliższych sprawił, że przestała lubić wszystko. Spotkania towarzyskie, wyjście do kina, na siłownię itd. Jedyne co lubiła, to spędzać czas sama w domu, zamykać się w sobie i mieć święty spokój, a co za tym idzie, złudne poczucie bezpieczeństwa. Tak naprawdę było to dla niej bardzo męczące, ponieważ człowiek jest zwierzęciem stadnym i czy nam się to podoba czy nie, będziemy dążyć do tego, żeby żyć w stadzie.

Metoda pracy z lękiem

Należało wytłumaczyć tej klientce, że tak naprawdę potrafi sama się bronić i jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie mogła z tego skorzystać, uwalniając swoje uśpione zasoby eksplozywnej energii. Nie chodzi o to, żeby przeskoczyła ze skrajności w skrajność i stała się agresorem, lecz o to, żeby w razie czego ta moc pozwoliła jej się obronić. Aby to urzeczywistnić trzeba było wykonać szereg ćwiczeń oraz afirmacji. 

Praca, jaką wykonała, rozpuściła blokady oraz programy podświadomości. Nagle okazało się, że ludzie wokół niej są jednak w porządku więc wyjście z domowego zacisza nie stanowiło już problemu, a nawet zaczęło sprawiać jej niezwykłą przyjemność.

Odwaga to nie jest nieodczuwanie strachu, lecz umiejętność zapanowania nad nim.

Problem polegał na tym, że bała się, że nie da sobie rady w momencie, gdy zostanie zaatakowana. Brak wiary pomieszany z lękiem jest strasznie wyniszczający. Zatem jeżeli macie jakiekolwiek lęki to musicie zacząć z nimi pracować aby przywrócić radość do Waszego życia. Bardzo pomocne jest podnoszenie swojej wiary w siebie, m.in. poprzez powtarzanie sobie, że cokolwiek by się nie działo to ,,ja dam radę”. Właśnie w taki sposób wykonuje się afirmacje, poprzez powtarzanie pozytywnych stwierdzeń, w które wierzymy.

Zatem w sytuacji gdy mamy jakieś lęki, afirmujmy się ,powtarzając na przykład: ja (mówimy swoje imię) daję sobie poczucie bezpieczeństwa, ja (mówimy swoje imię) napawam się wiarą w siebie. Czyli: jeżeli będzie mi się coś działo, to będę w stanie się obronić. Jeżeli trzeba będzie wyjść i coś załatwić, to ja będę w stanie to zrobić bo już nie będzie paraliżował mnie strach. Zatem musimy tylko napełniać się wiarą w siebie. Niestety, bardzo często mamy problem z wiarą we własne możliwości. A głównie chodzi o to, żeby krok po kroku zbudować siebie oraz nabrać odwagi i wiary we własne możliwości. Dzięki temu nasz rozwój osobisty w fenomenalny sposób wznosi się na wyższy poziom.

Podsumowanie

Moi drodzy, w podsumowaniu chcę zaznaczyć, że mój filmik nie jest adresowany do wszystkich i nie do wszystkich trafi, ponieważ moje treści nie są uniwersalne. Oczywiście, poruszam całe spektrum tematów, które pomagają naprawdę wielu osobom. Aczkolwiek każdy musi sobie wybrać z tego spektrum tematów treści, które do niego trafiają idealnie w punkt. Naprawdę wiele jest sytuacji oraz charakterów ludzkich i nie ma jednego panaceum na wszystkie bolączki oraz problemy. Dlatego samemu trzeba powybierać treści, które dla nas są najlepsze i skomponować z nich idealnie pasujący do nas sposób działania. Tutaj mówimy o konkretnym przypadku. Jeśli więc definiujesz w sobie tego typu lęk, to kluczowe dla Ciebie jest napełnianie się wiarą w siebie oraz swoje możliwości, a także wykonywanie afirmacji wzmacniających Twoje poczucie bezpieczeństwa. 

Olga N. Stępińska

Olga N Stępińska

Numerolog, terapeutka duszy i mistrzyni Reiki, twórczyni metody pracy ze świadomością i podświadomością: Numeroterapia i założycielka Szkoły Numerologii

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresuje Cię też