Reiki dla początkujących – 5 prostych kroków dla samouzdrawiania 

W pięknych przestrzeniach energii Reiki – błogiej cudownej energii – przedstawię ci 5 kroków i powiem jeszcze kilka innych rzeczy. Jak można tą energię pięknie porządkować w swoim życiu, wspierając zdrowie, wspierając miłość, wspierając pieniądze. 

Wstęp do Reiki: zrozumienie podstaw energetycznego uzdrawiania

Bardzo często jest tak, że ktoś przychodzi do mnie lub do kogoś z moich uczniów na zabieg. I dotykamy wtedy określonych miejsc na ciele człowieka. I to, co my tam jesteśmy w stanie wyczuć, to są nieprawidłowe przebiegi energii. I bardzo często za takimi nieprawidłowymi przebiegami energii jest coś. To jest jakaś informacja. Może czakra nie działa, może coś się stało w tym miejscu w ciele, z jakiegoś powodu to miejsce wymaga uzdrowienia. I my oczywiście możemy zacząć ten proces uzdrawiania przy pomocy energii Reiki, albo możemy go kontynuować. 

Kiedyś była taka sytuacja, że przyszła do mnie moja koleżanka i powiedziała, że lekarz stwierdził u niej polip na jajniku i przez 3 miesiące miała pracować z nim. Lekarz powiedział, że jeżeli po 3 miesiącach ten polip sam się nie wchłonie, to trzeba będzie usunąć go operacyjnie. Moja koleżanka przyszła do mnie i mówi: “Słuchaj, mamy 3 miesiące. Zrób co możesz.” I robiłyśmy zabiegi. Dokładnie dotykałyśmy właśnie tego miejsca strumieniem energii. Oczywiście robiłyśmy zabieg całego ciała. Harmonizowałyśmy czakry – bo zawsze pracuję na czakrach w Reiki, robiłyśmy wszystkie inne rzeczy. Oprócz tego miałyśmy mnóstwo afirmacji ułożonych na tą właśnie historię. Jej historia jest przepiękna, bo ona poszła do lekarza i okazało się, że dokładnie tak jak lekarz zasugerował, że polip mógł się wchłonąć i tak się stało. Za to uwielbiam Reiki, że bardzo często mamy taki prawdziwy, realny, materialny dowód na to, że to nam super działa – tylko trzeba to regularnie stosować. 

Krok pierwszy: przygotowanie przestrzeni i umysłu do praktyki Reiki. 

Jak się przygotować? Generalnie, jeżeli mówimy o zabiegu stacjonarnym, to trzeba mieć łóżko do masażu, trzeba mieć przygotowaną przestrzeń – trzeba ją oczyścić i oczyścić swoją głowę. Mówię o tych osobach, które robią Reiki – wszystkie problemy reikowców nie powinny mieć związku z tą sprawą. Powinniśmy umieć już wyrobić sobie ten dystans, zostawić problemy za drzwiami i skupić się na tym, że jesteśmy czyści i zajmujemy się tylko naszym klientem. Klient powinien być luźno ubrany, żeby mu się wygodnie leżało, powinien mieć skarpetki, bo często jest nam zimno podczas zabiegu Reiki. Uwielbiam też świeczki, najbardziej oczywiście zapachowe, natomiast jeżeli ktoś nie lubi świeczek, to polecam dyfuzor olejków. I tymi olejkami tą przestrzeń wypełniamy. I oczywiście muzyka – musi być dobrana, ponieważ pomaga człowiekowi się odprężyć, pomaga się wyciszyć, albo pomaga się też zmotywować, jeśli my w tym zabiegu mamy zrobić określone ćwiczenie, na przykład popracować z podświadomością.  

Krok drugi: nauka podstawowych pozycji rąk w Reiki. 

Jest kilka miejsc na ciele człowieka, które należy dotknąć jak się robi zabieg Reiki. Natomiast to jest taka baza podstawowa. Każdy zabieg jest inny, więc czasami jest tak, że dotykamy jeszcze innych miejsc, albo spędzamy więcej czasu w danej przestrzeni, albo na przykład coś pominiemy, żeby mieć więcej czasu gdzie indziej, bo takie jest zapotrzebowanie. Natomiast dla mnie podczas zabiegu przy tym wszystkim, co się wydarza, takim ‘must have’ jest to, żeby zrobić komuś po prostu czyszczenie czakr i zharmonizowanie aury. Dlatego ja dotykam czakry jak człowiek leży na plecach i później go odwracam i zamykam wtedy czakrę. Według mnie przy każdym zabiegu powinna być zrobiona harmonizacja czakr. 

Krok trzeci: skoncentrowanie się na oddechu i energetyzacji ciała. 

Robienie zabiegu Reiki to jest wejście, tak jakby we wspólną medytację, osoby, która daje Reiki i osoby, która bierze Reiki. I to jest istotne, żeby skupić się na tym, jak działa nasz oddech. Ja bardzo często używam tego oddechu, żeby właśnie odprężyć klienta, ale też po to, żeby wspierać procesy oczyszczania. I na przykład mówię, wdychasz powietrze białe – budujące, a wdychasz czarne – ze wszystkim, co już się chce uwolnić. I tutaj rola oddechu jest bardzo duża i zachęcam wszystkich, żeby na serio do tego podejść, żeby umieć z tego korzystać, Uświadomić sobie, że mamy ten oddech. I nawet jeżeli nie jesteśmy wyspecjalizowani w ćwiczeniach oddechowych, to zawsze energia Reiki może nas poprowadzić i możemy tego oddechu użyć jako czegoś w procesie terapeutycznym.  

Krok czwarty: praktykowanie samoafirmacji i intencji uzdrawiających 

Jeżeli jesteśmy zainicjowali na drugi stopień Reiki, to możemy używać znaków. I te znaki w odpowiedniej kolejności ułożone pomagają nam połączyć się z czyjąś podświadomością. I wtedy możemy bezpośrednio kogoś programować, wkładać odpowiednie dla niego afirmacje, odpowiednie dla niego medytacje, odpowiednie dla niego stwierdzenia, odpowiednie kody podświadomości. I to jest piękne, że wszystko wydarza się wtedy w taki sposób bardzo świadomy. Dlatego człowiek wie wszystko, co się z nim dzieje, co wkładamy do tej podświadomości. Uśmiecham się, bo czasami zdarzy się, że ktoś nam uśnie na zabiegu, ale mimo tego i tak wtedy te afirmacje wkładamy i po prostu je poźniej wypisuję na kartce.  

Krok piąty: codzienna praktyka i integracja Reiki z życiem codziennym. 

Oczywiście, żeby był efekt, to ten zabieg należy kilka razy powtórzyć. Jeżeli nie jest inicjowany na energii Reiki, to warto po prostu skorzystać z kogoś, kto może ci taki zabieg zrobić. Niemniej jednak warto jakieś podstawowe ćwiczenia, łączenia się ze sobą i z tą energią i z energią uwalniania, wykonywać codziennie, oczywiście nawet przy pomocy właśnie oddychania. Natomiast jeżeli jesteś zainicjowany w Reiki, to powiem o tym więcej w następnym materiale. Natomiast jak już masz tą inicjację, to warto sobie robić samodzielnie zabiegi energią Reiki i polecam robić to codziennie.  

Jak oceniać postępy i adaptować Reiki do swoich potrzeb? 

Jak mierzyć postępy medytacji i ćwiczeń? To jest bardzo proste. Jeżeli zaczynasz mieć coraz większy dystans do otaczających cię nawet trudnych sytuacji, jeżeli coraz rzadziej reagujesz wybuchami gniewu – nie dlatego, że tłumisz to uczucie tylko dlatego, że coraz bardziej sobie z nimi radzisz – i właśnie umiesz się zdystansować, a później ewentualnie przepracowujesz te emocje. I jeżeli czujesz, że po prostu w środku zaczynasz być spokojniejszy, masz mniej ‘jazd emocjonalnych’, rollercosterów góra-dół, to znaczy, że wszystko działa pięknie. 

Dodatkowe zasoby i wsparcie dla początkujących praktyków Reiki. 

Jeżeli zaczynasz praktykować Reiki, to dogadaj się dobrze z Mistrzem, który cię inicjował, bo ja na przykład moim uczniom zawsze mówię, że jeśli będą czegoś potrzebować, jeśli pojawią się jakieś pytania, problemy w trakcie, to po prostu dają mi znać i będę im na bieżąco odpowiadać. Natomiast ja przygotowuję cały kurs i co roku w lipcu organizuje wyjazd z energią Reiki w centrum Polski, gdzie przez 4 dni pracujemy z energią Reiki, robię warsztat, gdzie pokazuję jak robić taki zabieg, co może tam się wydarzyć, jak na to reagować. No i przez to, że ludzie są z tą energią przez cały czas od rana do wieczora, albo robimy inicjacje albo są wykłady i szkolenia. No to właśnie jest to, że ktoś już wyjeżdża taki naładowany wiedzą i czuciem tej energii. I o to w tym wszystkim chodzi.  

Bardzo mi było miło tutaj z wami się dzisiaj spotkać, serdecznie was zapraszam do tego, żeby otworzyć się na to, żeby poczuć to niezwykłe działanie energii Reiki. 

Autor: Olga stępińska

Skomentuj

O autorce

Olga Stępińska